Rentgen a šperky? Tohle si přečtěte před rentgenem

Rentgen a šperky? Tohle si přečtěte před rentgenem

Mohu mít šperky na rentgen? Na to se podíváme

Rentgen je v lékařství nepostradatelným nástrojem pro diagnostiku a léčbu mnoha zdravotních stavů. Jeho schopnost pronikat tkáněmi a zachytit obrazy uvnitř těla je bezkonkurenční. Nicméně, existuje často diskutovaná otázka týkající se toho, zda mohou lidé nosit šperky při vyšetření rentgenem.

Rentgen a šperky

Sundat či nesundat šperky při rentgenu? 

Ve většině případů je doporučeno odstranit všechny kovové předměty, včetně šperků, před rentgenovým vyšetřením. Důvodem je skutečnost, že kovy mohou absorbovat rentgenové paprsky a způsobit zkreslení obrazu, což může vést k nepřesným výsledkům rentgenu. 

Navíc, kovové šperky mohou také vytvářet stínování na rentgenových snímcích, což může skrýt důležité detaily, které mohou být zásadní. To může zkomplikovat identifikaci potenciálních zdravotních problémů a snížit přesnost diagnózy.

Z tohoto důvodu je nejlepší, aby pacienti před vyšetřením odložili své šperky a další kovové předměty jako jsou prsteny, náramky, náušnice, řetízky a další.

muzu mit sperky na rentgen

Co dělat při rentgenu, když mám trvalé šperky jako jsou piercingy, náušnice,..?

Výjimkou mohou být situace, kdy jsou šperky součástí tělesné části pacienta, například piercingy. V těchto případech je vhodné konzultovat s lékařem, zda je nutné šperky odstranit nebo zda mohou být ponechány v místě během rentgenového vyšetření.

Celkově lze tedy říci, že i když je možné mít šperky při rentgenovém vyšetření, doporučuje se jejich odstranění, aby se minimalizovalo riziko zkreslení obrazu a zajistila co nejvyšší přesnost vyšetření.

Zpět na blog

Proč šperky z chirurgické oceli jsou to nejlepší rozhodnutí?

Chirurgická ocel má několik hlavních výhod a to jsou: nízká cena, nulová nutnost péče, výdrž a odolnost. Šperky z oceli Vám vydrží dlouhá léta a budou stále vypadat jako nové!

7 hlavních výhod